Nieuws: Orhan Pamuk wijst interviewer van de Volkskrant de deur nadat deze zijn eerlijke mening gaf
Peter Giesen reisde voor de Volkskrant naar Istanbul om met Orhan Pamuk te praten over de dagboeken die van hem zijn vertaald in het Nederlands: Verre bergen en herinneringen – Geïllustreerde dagboeken 2009-2022. Als Giesen een recensie van The New York Times aanhaalt gaat het mis.
U heeft er ook kritiek op gekregen, bijvoorbeeld van The New York Times, die de tekst vlak noemde.
Pamuk reageert geïrriteerd: ‘Die criticus was een nare vent. Dat stuk was een persoonlijke afrekening. Maar wat vindt u er zelf van? Wat is uw mening over de tekst?’Ik vind dat The New York Times wel een punt heeft. De tekst is soms een beetje alledaags, niet altijd even interessant.
Zijn irritatie slaat nu om in woede: ‘Waarom komt u helemaal naar Istanbul om te praten over een tekst die u niet interessant vindt? Dat zou ik zelf nooit doen. Ik heb geen zin meer om dit gesprek voort te zetten.’Ik zei alleen dat ik delen van de tekst niet zo interessant vond…
De nuance gaat verloren in de ruzie die snel escaleert. Pamuk loopt naar de keuken, ik loop achter hem aan. Binnen de kortste keren staan we tegenover elkaar te praten met stemverheffing.U vroeg me om mijn mening! Die heb ik eerlijk gegeven! Ik heb veel interviews gedaan en nog nooit zoiets meegemaakt.
‘Ik heb nog meer interviews gedaan, en ook nog nooit zoiets meegemaakt! U mag alle rotzooi over mij schrijven die u goeddunkt! Maar ik wil dat u nu gaat!’
Het komt later goed als Giesen, terug in Nederland, het interview afmaakt via Zoom. Lees hier het hele interview.
(screenshot via onderstaand filmpje waarin Pamuk een van zijn notitieboeken toont)

Zo ga je niet met zo’n man om! Hoffelijkheid gaat soms voor eerlijkheid. Je kunt je kritiek anders brengen
Eh, ja. Tja, wat moet je hiervan zeggen? Een heel kwetsbaar proces, schrijven. Het is vrij makkelijk om eerlijk je mening te delen, maar schrijven is moed.
De journalist had het erbij moeten laten toen Pamuk geïrriteerd raakte. Ruzie maken met iemand die je verder niet kent en bij wie je te gast bent, is onbeschoft. Typisch Nederlands ook.
Die stukjesschrijver heeft nog geluk gehad dat hij heelhuids is weggekomen.
Ik had Peter Giessen er al veel eerder uitgegooid. De vragen waren suggestief en vanaf het begin liet hij Pamuk merken dat hij allerminst gecharmeerd is van diens laatste. Zijn gedrag is eveneens stuitend: in het huis van een wildvreemde de man naar diens keuken achtervolgen als de schrijver even stoom af wil blazen. Ik vond het werkelijk tenenkrommend.