Column: Coen Peppelenbos – Steun je ook de film Melania via je aankopen bij Amazon? (Stap over naar The Storygraph)
Steun je ook de film Melania via je aankopen bij Amazon?
Amazon is een grootscheepse campagne begonnen in Nederland om ook hier meer macht te krijgen. Ik weet niet of het reclamebudget overeenkomt met dat voor de film Melania, maar ik vermoed dat een paar mensen wel zullen slikken als ze weten dat ze dankzij hun aankopen hebben meegewerkt aan de totstandkoming van de film, waarvan de presidentsvrouw al enkele tientallen miljoenen mocht binnenharken. Overigens toucheerden oud-president Obama en zijn vrouw Michelle voor een bookdeal zo’n 60 miljoen dollar. Ook niet mis.
Iedereen heeft recht op een eigen portie hypocrisie. Zo ben ik erg voor het milieu en stem ik al jaren GroenLinks, maar ik heb wel een dikke auto gekocht op mijn zestigste (maar daarvoor altijd met de trein geweest, dus ik vind dat ik nu wel recht heb op een auto). (Hoezo recht?) ( Nou, gewoon.) We zijn bij Tzum erg voor de zelfstandige boekhandel, maar we werken wel met linkjes naar Bol (na enkele zelfstandige boekhandels, Libris en Bazarow geprobeerd te hebben). We twijfelen of we van X weg moeten zolang die griezel daar aan het hoofd staat en het nepnieuws welig tiert (er komen alleen automatische linkjes van nieuwsberichten op), maar we zitten er nog wel. Voor X is er een alternatief: Bluesky, waarnaar veel mensen uit de culturele hoek de overstap hebben gemaakt.
Ik zat meer dan een jaar op Goodreads, maar ik begon me steeds meer te ergeren, omdat je niet zelfstandig boeken kon toevoegen en ik vaak recente boeken las die nog niet in de database zaten. Toen ik daarover keer een klacht uitte, kreeg ik een antwoord van een vermoeide moderator die al dat werk voor niets deed. Amazon die achter Goodreads zit, betaalt de mensen niet die het handmatige werk voor hun opknappen. Bij The Storygraph kan je wel zelfstandig boeken toevoegen en je kunt ook in één keer je leeshistorie van Goodreads overhevelen. Het ergerde me ook dat ik me niet als de schrijver van mijn eigen boeken kon identificeren, terwijl ik bij collega-schrijvers een mooi overzichtje van hun eigen boeken zag. Het is even een naar momentje als je een account afsluit, maar dag Goodreads en hallo Storygraph.
Op de HSN (Het Schoolvak Nederlands) vertelde Jeroen Dera over het onderzoek dat gedaan is naar book challenges. Ik probeer altijd minimaal 100 boeken per jaar te lezen en zo’n platform houdt voor je bij of je op schema ligt of niet. Bij zijn lezing werd duidelijk dat steeds meer mensen de overstap maken naar het alternatief voor Goodreads. Het meest verrassende deel van het onderzoek vond ik de reden waarom mensen überhaupt bij een online platform gaan. Er is natuurlijk een sociale reden, maar de gebruikers vonden het vooral fijn dat er zulke mooie statistieken gegenereerd werden van je leesgedrag. Zie bijvoorbeeld mijn leesgedrag in boeken en bladzijden in het schamele leesjaar 2025 hierboven.
Maar het gaat dus om wat jij als individu kunt doen tegen de grote jongens. Niet veel natuurlijk, maar het geeft wel een lekker gevoel.
Coen Peppelenbos


Vooral wat de verkrijgbaarheid en de prijs van Engelstalige non-fictie betreft is Amazon.nl een godsgeschenk.
Als iemand die al meer dan een decennium op Goodreads zit, en sinds een paar jaar ook op Storygraph… ik vind de sites helaas niet vergelijkbaar. Het liefst zou ik Amazon niet steunen, en Goodreads is ook niet zo goed meer met z’n statistieken (en heeft nog wat andere keerpunten), maar Storygraph mist weer álle sociale interactie (en dat is nou net waarom ik op GR zat). En bovendien kan je op Storygraph je boekenplanken niet zo lekker indelen/sorteren/filteren (iets waar ik dan zelf weer mijn eigen statistiek uit haal op GR aan het einde van het jaar).
Dus nog steeds actief op Goodreads en een schaduwaccount op Storygraph voor de statistieken… Zucht, perfectie bestaat niet 🙁