Nieuws: Het regent slechte recensies over Piaggio van Hendrik Groen: voor het ‘imbeciele segment’ lezers
Trouw was van het weekend al niet lovend over het Boekenweekgeschenk van Hendrik Groen: ‘ook modale of zelfs beneden-modale literatuur mag meedoen‘. Volgens Marja Pruis in De Groene was Piaggio zelfs ‘een belediging voor de smaakpapillen‘.
De twee grote dagbladen sloten zich daarbij aan. Thomas de Veen oordeelde in de NRC met twee ballen (toch één bal meer dan Herman Koch kreeg):
Als verhaal is Piaggio tamelijk duf, maar ook krakkemikkig. […] Ook als Groen met Piaggio niets belangwekkends te zeggen heeft, niets meer wil bieden dan een lach en een traan voor tussendoor, had hij beter werk mogen leveren. Hij had zijn personages serieuzer mogen nemen, in plaats van te schrijven dat Anton op een boos moment „als in een tekenfilm, een gebalde vuist in de lucht stak”; want allemachtig, dit ís toch geen tekenfilm? Aan Piaggio zit kraak noch smaak.
Lotte Krakers is in de Volkskrant ook niet bepaald lovend:
Toegankelijkheid en herkenbaarheid, Piaggio is duidelijk naar die waarden geschreven. De Smet gaat zo ver voor de lezer door de knieën dat hij omvalt. Dat klein-Nederlandse, het knullige, het nodigt bijna uit tot een ironische lezing van dit boekje, met al die voorspelbare grapjes over kringverjaardagen en vrouwen met kortpittige kapsels.
Arjan Peters is in HP/De Tijd snoeihard in zijn oordeel:
De CPNB wil altijd graag een geschenk dat geschikt is voor alle soorten lezers, maar bedient dit keer uitsluitend het imbeciele segment.
In de Leeuwarder Courant en het Dagblad van het Noorden ontvangt Piaggio één ster. De uitgebreide versie van dat stuk staat hier.
Nico Voskamp is op de site van de Boekenkrant ook niet heel enthousiast en geeft twee sterren:
Ondanks die prettige verkoopcijfers moeten we concluderen dat Piaggio een te dun verhaal is. Er is weinig tot geen spanningsboog, er gebeurt hoegenaamd niets, laat staan iets dat naar een verrassing of originaliteit leidt. De schrijver tilt het verhaal geen moment boven het voorspelbare uit. En dat leidt onvermijdelijk tot een teleurstellende leeservaring.
Is er dan niemand die kan genieten van Piaggio? Mirjam van der Sleen in het Reformatorisch Dagblad wel:
Dat resulteert in een hartverwarmend verhaal, doorspekt met autopech, ongemakkelijk dicht tegen elkaar aan zitten en verlegen gesprekken. Twee mensen die niet kunnen geloven dat een ander hen interessant vindt en desondanks interesse voor elkaar opbrengen – het ontroert.
Hendrik Groen moet het vooral van de christelijke mannenbroeders hebben, want in het Nederlands Dagblad zijn ook positieve geluiden te horen. Recensent Leendert Torn:
Literaire pretenties heeft het verhaal niet, dus je hoeft ook geen literaire meetlat te hanteren. Je kunt gewoon lekker doorlezen, slingerend langs de gewichtige pieken van het literaire Alpenlandschap.

De mond vol hebben van inclusiviteit, maar zodra iemand van buiten het eigen wereldje een kans krijgt, die persoon zo hard mogelijk afwijzen. De literatuurwereld ten voeten uit.
Jongens, wat een zuurpruimerigheid! Al die negativiteit gaat geen nieuwe boekwinkelbezoekers of lezers opleveren, integendeel: argeloze liefhebbers zien kinnesinne, verzuring en kneuterigheid. Dit gezeur werkt alleen maar averechts! Je moet een patatje zuurvlees niet vergelijken met een sole meunière.
Peter de Smet was conciërge, heeft zich jarenlang in dienst gesteld van muziekschoolleerlingen, muziekschooldocenten en muziekschoolstaf. Een man die daadwerkelijk iets voor anderen betekent heeft. Zonder groot ego, zonder pretenties en met innerlijke beschaving. Hij heeft zijn studie Nederlands niet afgemaakt, maar is op een later moment wel echt gaan schrijven. Hij heeft intussen een miljoenenpubliek weten te vermaken en te raken, is in 30 talen vertaald en heeft al twee tv-series op zijn naam staan.
Het CPNB heeft gedaan wat het moet doen: proberen mensen niet alleen die ene keer (vlak voor Kerst) naar de boekwinkel te krijgen, maar ook eens een tweede keer per jaar.
De Boekenweek is dé week in het jaar om het boek te vieren, niet per sé de Literatuur, ook al leek dat wel de gewoonte. Maar eigenlijk ook alleen dat; de bubbel van je vaste gewoontes. Wanneer gaat het ons lukken eens werkelijk inclusief te denken, dat alle genres het volle bestaansrecht hebben, omdat niemand de ander zou moeten voorschrijven wat te doen? De boekenwereld is niet gebaat bij elkaar bestrijdende fracties – vrolijke vrijheid, inclusiviteit en eenheid ou de broodnodige vitaliteit kunnen geven. Kom op, zeurpieten!
Volgens Arjan Peters zijn al de liefhebbers van het werk van Hendrik Groen, en dat zijn er heel wat, imbeciel. Ik hoor niet bij deze imbecielen, nooit iets van Hendrik Groen gelezen, maar als deze Peters representief is voor hoe men denkt in het literaire wereldje, dan wil ik nooit meer iets van deze schrijvers lezen. Wat voor zinnigs zouden deze lieden te melden kunnen hebben…
Je zal maar voor ‘imbeciel’ versleten worden! Hoe krijg je het je pen uit. Daarbij blijft het ieder jaar weer bijzonder hoe een boek dat je gratis krijgt door alle recensenten tot op de uiteraard verkeerd geplaatste komma gelezen wordt. Waar heb dat nou voor nodig? En dan impliciet en soms heel expliciet al die mensen die het wellicht een aardig boek vinden beledigen. Ik vind de twee door mij gelezen Hendrik Groen boeken heb erg leuk.. Gelukkig houd ik ook van Voskuil, Vestdijk en Bomans, dus hoe ‘imbeciel’ ben ik eigenlijk?
De tweede druk krijgt in elk geval een aangepaste cover.
Arjan Peters, tja..
Meer dan 25 jaar was ik lid van een leesclub. Over de vraag wanneer iets literatuur is en wanneer niet zijn we het nooit eens geworden. En het boekje Piaggio? Het zal niet aan de meeste criteria voor literatuur voldoen. Niettemin vond ik het een grappig, gezellig (kneuterig?) verhaal. Als je nooit iets leest…. pak dit boekje een keer. En als bijvangst ben je dan in de ogen van een literaire paus ….. imbeciel.
Het boekenweekgeschenk. Het boekenbal. De boekenweek. Een zielige bedoening. Wat mij betreft zijn het allemaal imbecielen. Arjan (Arjen) Peters (Peeters) incluis.
Wel leuk om te vertellen, zijn boek Hendrik Groen zag in een boekwinkel in Estland liggen!
Wat een geestig boekenweekgeschenk is Piaggio.
Onder het genot van een stukje appeltaart heb ik het in een keer uitgelezen.
Ook heb ik geen “imbeciel segment” kunnen ontdekken.
De elite vindt t niks, maar gaat voorbij aan t feit dat mensen die niet of weinig lezen geboeid raken. Dat is toch de bedoeling? Het is hetzelfde als Andre Rieu en de klassieke muziek. Noot: ik ben belezen en hou van klassieke muziek! Lezen is voor iedereen!
Zullen we met de haren erbij gesleepte termen als elite en inclusie ( in dit verband zijn dat loze kreten ) eens weglaten en het over het boekje hebben? Dat was aantoonbaar ver onder de maat, en dat zal het blijven, al krijgt het 30 miljoen lezers en veertig vertalingen. Taalgebruik: plat en lelijk. Diepgang: geen. Originaliteit: afwezig. Zonde van de tijd, en een slag in het gezicht van de lezer.
Beetje laat, maar toch. Is literatuur koopwaar of kunst? Vanuit het laatste perspectief is Arjan Peters’ oordeel volkomen terecht.
Ik heb het in 1 x uitgelezen vond het echt grappig veel gelachen erom. Snap niet dat het slechte recensies krijgt. Hoeft toch niet altijd literair te wezen. Zag het zo weer in een tv-serie.