Nieuws: Dichter der Nederlanden is ‘ritmische diarree’ volgens Ilja Leonard Pfeijffer en roept bovendien koloniale associaties op
Dat de ironische titel Dichter des Vaderlands verdwijnt en vervangen wordt door Dichter der Nederlanden kan Ilja Leonard Pfeijffer niet echt bekoren. In zijn column voor HP/De Tijd voert hij enkele argumenten aan tegen de nieuwe titel die inclusiever zou moeten zijn, maar volgens Pfeijffer juist koloniale associaties oproept:
De reden waarom ons land vandaag de dag officieel het Koninkrijk der Nederlanden heet (nadat wij in de VOC-tijd de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden heetten), is dat wij uit vier landen bestaan: Nederland, Aruba, Curaçao en Sint-Maarten. Het feit dat deze overzeese gebiedsdelen onder het meervoud Nederlanden vallen, is een direct gevolg van onze koloniale erfenis. Ik kan mij vinden in het streven van de Dichter des Vaderlands om alle Nederlandstalige dichters van de wereld te willen vertegenwoordigen, maar om dat te doen onder het banier van een titel die expliciet naar koloniale overheersing verwijst, lijkt mij contraproductief.
Het laatste argument dat Pfeijffer inbrengt tegen de naamswijziging is het ontbreken van een ritme, Dichter der Nederlanden is ‘ritmische diarree’.
Op vrijdag 28 maart wordt in Spui 25 in Amsterdam de nieuwe naam ten doop gehouden. Met medewerking van Babs Gons, Marjan Slob en Mirella Klomp.
De man uit Genua heeft weer een duidelijke mening.
Nou ja. Pfeijffer fluit mij min of meer na. De paradijsvogel uit Genua.
De Dichter des Vaderlands die alle Nederlandstaligen vertegenwoordigt? Wil iemand zo vriendelijk zijn de heer Pfeijffer van het bestaan van Vlaanderen op de hoogte te stellen? Dank jullie wel.
De ” Nederlanden” verwijst onder meer naar de Bourgondische Nederlanden, een veel groter gebied dan het huidige Nederland met Vlaanderen en Brabant als cultureel en politiek zwaartepunt. Het lijkt me een zeer gepaste aanduiding voor een dichter die het Nederlands uitdraagt. In Frankrijk wordt het veel kleinere Nederland nog steeds zo aangeduid: Les Pays Bas.
Ik daag taalkunstenaar Ilja uit om een goed alternatief te verzinnen. Alleen affakkelen is te makkelijk voor iemand met zijn staat van dienst.
Een tragisch beroep. Misschien dat het een paar centjes oplevert, maar literair gezien zegt het niets. Je druk maken om welke titel erbij hoort, is net zo tragisch
Hoeze diarree. Die boeken van hem zijn onleesbaar.
Inderdaad, de heer Pfeijffer heeft helemaal gelijk, “Dichters des Vaderlands” is vele malen beter en juister, klinkt ook mooier.